Dietetyk jest wykwalifikowanym specjalistą ochrony zdrowia. Jego pomoc ma istotne znaczenie w zmianie złych nawyków żywieniowych. Głownie w celu poprawy stanu zdrowia, wyglądu i samopoczucia. Dietetyk ocenia stan odżywienia swojego pacjenta i odpowiednio bilansuje jego dietę.
Błędem jest myślenie, że dietetyk to osoba zajmująca się tylko odchudzaniem innych. Zakres kompetencji dietetyka jest o wiele szerszy. Jego podstawowym zadaniem jest edukacja w zakresie zasad prawidłowego żywienia m.in. wśród dzieci, młodzieży, kobiet ciężarnych i karmiących oraz osób w wieku podeszłym. Dobry dietetyk powinien znać się na chorobach dietozależnych oraz przeprowadzaniu pomiarów antropometrycznych i badań analizy składu ciała.
Komu szczególnie poleca się wsparcie dietetyka?
– osobom pragnącym bezpiecznie schudnąć
– osobom z różnego typu schorzeniami w celu wspomagania procesów leczenia (np. nadwaga, otyłość, choroby układu krążenia tj. nadciśnienie tętnicze, miażdżyca, hipercholesterolemia, hipertriglicerydemia, niedoczynność i nadczynność tarczycy, cukrzyca, niedobory witamin i składników mineralnych, niedokrwistość, osteoporoza, niektóre choroby układu rozrodczego tj. zespół policystycznych jajników, choroby przewodu pokarmowego tj. choroby trzustki, wątroby, żołądka, jelit, nietolerancją laktozy, glutenu)
– osobom stosującym diety nietypowe np. wegetariańską, eliminacyjną
– osobom aktywnie uprawiającym sport
Dietetyk powinien być komunikatywny, otwarty, cierpliwy i przede wszystkim dobrze wyedukowany. Droga do uzyskania tytułu dietetyka nie jest prosta. Obecnie dietetykiem może zostać osoba po ukończeniu studiów I stopnia (licencjackich- 3 lata) i/lub studiów II stopnia (magisterskich- 2 lata) na kierunku dietetyka. Kształcenie odbywa się na uczelniach medycznych i przyrodniczych. Wybór uczelni jest uzależniony m.in. od tego w jakim miejscu chcielibyśmy pracować. Studia podyplomowe w zakresie żywienia i dietetyki podnoszą jedynie kwalifikacje zawodowe, warto pamiętać iż nie nadają tytułu zawodowego dietetyka. W tej chwili nie prowadzi się już kształcenia dietetyków w szkołach policealnych.
Jaki był mój wybór?
Ja wybrałam uczelnie medyczną. Moim zainteresowaniem jest dietetyka kliniczna. W toku edukacji poszerzyłam swoją wiedzę zarówno w dziedzinie żywienia człowieka (w zdrowiu i chorobie), chorób klinicznych, diagnostyki laboratoryjnej, anatomii, fizjologii, biochemii, psychologii, technologii żywienia oraz wielu innych sferach.
Umiejętności praktyczne zdobywam głównie dzięki pracy z pacjentami oraz m.in. praktykach w szpitalach dla dorosłych i dzieci oraz poradniach chorób metabolicznych.
Bez wątpienia dietetyka jest nauką interdyscyplinarną, która wymaga wiele nauki i ciągłego dokształcania przez np. uczestnictwo w konferencjach i kursach. Dietetyk nie może stać w miejscu, ponieważ wiedza medyczna i żywieniowa stale się rozwijają, dlatego trzeba podążać za wszelkimi zmianami i nowinkami.
Jakiego dietetyka wybrać?
Brak odpowiednich kwalifikacji zawodowych może doprowadzić do popełnienia błędów, a co za tym idzie zagrożenia zdrowia pacjenta. Dlatego przed konsultacją z dietetykiem warto zorientować się czy ukończyły same kursy i szkolenia, czy jest w pełni wykształconym dietetykiem po uczelni wyższej. Oczywiście najbezpieczniej wybrać się do sprawdzonego, wykwalifikowanego dietetyka, który posiada szeroki zakres wiedzy i praktykę w zawodzie.
Bycie dietetykiem to dla mnie nie tylko praca w wyuczonym zawodzie, ale również prezentowanie swoją osobą prozdrowotnych zasad i wartości. Dzięki temu co robię mogę pomagać innym i motywować ich do zdrowych zmian.
dietetyk
mgr Patrycja Sankowska