Lody–czy mogą stanowić element prawidłowej diety?

Lody to jeden z ulubionych smakołyków szczególnie w ciepłe, letnie dni. Czy faktycznie można je uznać za bombę kaloryczną? A może mają jakiś pozytywny wpływ na nasze zdrowie? Czy powinny być elementem prawidłowo zbilansowanej diety? Które lody najlepiej wybierać? Zapraszam do lektury artykułu na temat lodów i ich właściwości odżywczych.

Przed zakupem…

Według definicji lody, to produkty spożywcze powstałe w skutek zamrożenia pasteryzowanej lub homogenizowanej płynnej mieszanki składającej się z: mleka spożywczego, zagęszczonego i w proszku, śmietanki, cukru, jaj, owoców i przetworów owocowych oraz innych dozwolonych dodatków.

Przed zakupem lodów należy uważnie przeczytać ich etykietę, w celu sprawdzenia terminu ważności oraz zapoznania się z listą składników użytych do jego produkcji. Najlepiej unikać lodów, które stanowią imitację naturalnych produktów. W składnie lodów o wysokiej jakości odżywczej nie powinny znaleźć się  m.in. syrop glukozowo-fruktozowy (przyczyniający się do powstania otyłości, cukrzycy typu 2, podwyższenia cholesterolu frakcji LDL oraz trójglicerydów), jaja w proszku, mleko i śmietanka w proszku, stabilizatory tj. mączka chleba świętojańskiego, guma guar oraz szereg aromatów i barwników. Najkorzystniej dla zdrowia kierować się zasadą: im krótsza i bardziej zrozumiała etykieta – tym zdrowszy produkt.

Niestety większość lodów oferowanych w sklepach odbiega od naturalnego sposobu przygotowania. Zachęca się do zakupu lodów w lodziarniach wykorzystujących tradycyjne sposoby produkcji. Przed zakupem należy również sprawdzić kształt i strukturę wybranego przez nas produktu. Nie należy spożywać lodów, które były ponownie zamrożone po ich wcześniejszym rozmrożeniu – spożycie takich produktów grozi zatruciem pokarmowym wywołanym przez bakterie Salmonelli.

Uwaga!

Niektórzy producenci podają wartość odżywczą lodów w przeliczeniu na 100 g, a niektórzy na 100 ml. Warto pamiętać, iż 100 ml odpowiada blisko 50g (około 2 gałki lodów).

Czy lody „tuczą”?

Lody mogą być prawdziwą bombą kaloryczną, dlatego czytając etykiety warto zwrócić uwagę na ich kaloryczność. Produkty na bazie śmietany zawierają dużo tłuszczy – zwłaszcza nasyconych, których udział w codziennej diecie powinien być ograniczony ze względu na ich związek z chorobami układu sercowo-naczyniowego. Lody otrzymane z mleka cechuje kilkukrotnie niższa wartość energetyczna w porównaniu z lodami otrzymanymi ze śmietanki, jest to informacja szczególnie ważna dla osób dbających o prawidłową sylwetkę. Dodatek cukru dość mocno podnosi kaloryczność lodów. Udział energii z cukrów i dwucukrów w lodach może wynosić nawet 90%. Spożywanie wysokich zawartości cukrów prostych jest szczególnie niekorzystne w przypadku osób z cukrzycą.

Wobec tego jakie lody najlepiej wybierać? Najniższą wartość energetyczną (najmniej kalorii) mają sorbety (woda + tz. wsad owocowy) oraz lody wodne. Za najbardziej kaloryczne uznaje się lody czekoladowe, z dodatkiem bakalii oraz lody śmietankowe. Im więcej dodatków tj. polewy, bita śmietana syropy, owoce kandyzowane czy wafelki, tym wartość energetyczna lodów większa. Wówczas możemy mieć do czynienia z prawdziwą bombą kaloryczną.

.

.

Lody w zbilansowanej, zdrowej diecie

Lody mogą stanowić element prawidłowo zbilansowanej diety. Mają większą wartość odżywczą w porównaniu z przekąskami tj. chipsy czy batony. Tradycyjne lody mogą być źródłem białka wapnia, fosforu, magnezu, witaminy A, z grupy B, C i D oraz błonnika pokarmowego (w przypadku lodów z bakaliami). Wartość odżywcza lodów zależy w dużej mierze od użytych dodatków.

Osoby na diecie redukcyjnej mogą spożywać lody, jednak w ograniczonych ilościach. Mogą być podawane np. na podwieczorek lub zaplanowaną przekąska w postaci deseru z sezonowym owocami (truskawki, maliny, jagody, borówki) oraz nasionami słonecznika, orzechami. Do zaproponowanego deseru najlepiej nie dodawać bitej śmietany oraz smakowych sosów. Można je zastąpić jogurtem naturalnym. Desery lodowe nie powinny jednak zastępować pełnowartościowych posiłków tj. śniadanie, obiad i kolacja.

dietetyk medyczny
mgr Patrycja Sankowska

Bibliografia

1. Technologia żywności część 4, praca zbiorowa pod redakcją Mieczysław Dłużewski.
2. Kozak. A, Lody na zdrowie, Fresh and Cool Market, 2007, nr 6 14-15.
3. Łuczak J., Lody nie tylko dla ochłody, Food Forum, 2014, jesień nr 2 (5).

 

  Z